18 listopada 2009

Watermark Image Software - oznacz zdjęcia znakiem wodnym

Aby chronić swoje zdjęcia publikowane w Internecie warto je w trwały sposób oznaczyć indywidualnym podpisem, w formie znaku wodnego. Powinien być na tyle dyskretny, aby nie zakłócał treści obrazu, a jednocześnie trudny do usunięcia. Może być widoczny lub ukryty, graficzny lub tekstowy. Taki znak można wykonać i umieścić na zdjęciu dowolnym programem graficznym obsługującym warstwy np. Gimp, Paint.NET czy Photoshop, ale w przypadku znakowania dużej ich ilości może być to kłopotliwe. Lepiej posłużyć się wyspecjalizowanym programem to tego celu.

Watermark Image Software pozwala szybko i w prosty sposób dodać znak wodny do serii zdjęć umieszczanych w Internecie na różnych galeriach, blogach itp. mediach zabezpieczając je przed nieautoryzowanym wykorzystywaniem. Program pozwala ostemplować w jednym przejściu wszystkie zdjęcia znajdujące się w folderze plikiem graficznym (uprzednio przygotowanym w innym programie) lub dowolnym tekstem wpisanym bezpośrednio w odpowiednie pole.

Każdy taki tekst można dostosować do swoich potrzeb poprzez zmianę kroju czcionki, jej koloru i rozmiaru, a także koloru tła podpisu-stempla. Jedyną niedogodnością jest wymóg ustalania koloru w wartości heksadecymalnej (od 000000 do FFFFFF).
Nieocenioną cechą programu jest także możliwość ustawienia przeźroczystości znaku wodnego, czyniąc go bardziej lub mniej widocznym, a także jego położenia na zdjęciu: u góry lub dołu, z prawej lub lewej strony.

Cenną zaletą programu (po zaznaczeniu opcji Resize images) jest także możliwość jednoczesnej zmiany (zmniejszania) rozmiarów zdjęć do wcześniej ustalonych wartości, co bardzo przydaje się przy przesyłaniu cyfrowych zdjęć przez internet. Minusem jest potrzeba ręcznego wpisywania tych wartości w pikselach, co jednak czynimy rzadko, zwykle jednorazowo. Przy zaznaczonej opcji Maintain aspect ratio wystarczy wprowadzić tylko szerokość lub wysokość, a o proporcje zdjęć program zadba sam.

Program obsługuje najbardziej popularne formaty graficzne JPG, PNG, BMP, GIF i inne.

Skrócona instrukcja użycia:


  • Otwórz folder ze zdjęciami [1], które chcesz oznakować
  • Wskaż docelowy folder ich zapisu [2]
  • Ustal rozmiar zdjęć [3] (domyślnie 1024 x 768)
  • Ustaw przeźroczystość znaku wodnego [4] (w procentach)
  • Zaznacz położenie znaku na zdjęciu [5]
  • Wybierz rodzaj znaku [6] - plik graficzny (Use Image) lub tekst (Use Text). Wybierając plik graficzny, przyciskiem (Select) [6a] otwórz wcześniej wykonany w innym programie graficznym znak-stempel. W przypadku wyboru tekstu wpisz w odpowiednie pole [6b] żądany tekst, ustaw rodzaj i rozmiar czcionki oraz jej kolor (wprowadź wartość heksadecymalną).
  • Dla podglądu, kliknij [7] Preview first located image. Jeśli wszystko jest po Twojej myśli przyciskiem Start [7a] uruchom znakowanie zdjęć.

Program nie wymaga instalacji. Wystarczy rozpakować archiwum, otworzyć folder Watermark-image, odszukać i uruchomić w nim plik WatermarkImage.exe.

Zmienić rozmiar zdjęcia i umieścić na nim znak wodny można także programem [VSO Image Resizer].

Strona domowa
Licencja: freeware (do osobistego użytku)
System: Windows XP/Vista
Wymagania: .NET Framework 2.0>
Pobierz: Watermark-image 1.0.0.4

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails