28 listopada 2009

Capture Fox - zarejestruj ruchomy obraz w oknie Mozilli Firefox

Mozilla Firefox należy do najpopularniejszych przeglądarek internetowych przede wszystkim z uwagi na liczne wtyczki, rozszerzenia i dodatki poszerzające jej możliwości i funkcjonalność. Teraz dorobiła się kolejnego dodatku w postaci unikalnego narzędzia do nagrywania sekwencji obrazów.

Capture Fox to rozszerzenie przeglądarki Mozilla Firefox, które zmienia ją w sprytne narzędzie służące do rejestrowania wszystkiego tego co dzieje się w obrębie jej okna lub ściśle określonego regionu, np. ruchu kursora, wpisywanego tekstu, animacji Flash, uruchomionego filmu z YouTube itd. Od najnowszej wersji przechwytuje także obraz z pulpitu, ukrywając przy tym okno przeglądarki. Z powodzeniem może więc służyć do tworzenia prostych wideo-poradników, instruktarzy i innych demonstracji. Tym bardziej, że do nagrania dołączyć można własny komentarz.
Nie dorównuje oczywiście wyspecjalizowanym narzędziom przeznaczonym tylko do tego celu CamStudio lub BB FlashBack Express, ale jak na wtyczkę oferuje bardzo dużo. A jest to dopiero wersja rozwojowa.

Używanie narzędzia jest bardzo proste.

Po zainstalowaniu w pasku stanu Firefoksa pojawi się jego ikona oraz licznik czasu. Kliknij na ikonie, aby dostać się do ustawień, lub tradycyjnie wejdź w Narzędzia-> Capture Fox -> Settings...

W karcie Basic Settings dostępne są trzy opcje przechwytywania obrazu:

1. Whole Screen - pulpit lub całe okno Firefoksa
2. Firefox Windows - tylko okno przeglądarki, bez paska narzędzi
3. Browser Region - zaznaczony obszar przeglądarki

Pierwszy i drugi nie wymagają wyjaśnień bo rejestrują cały pulpit lub okno Firefoksa. Jeśli jednak wybierzesz Browser Region powinieneś zaznaczyć obszar jaki chcesz zarejestrować. Kliknij na niebieski odnośnik Click here determine the region... i w oknie przeglądarki zaznacz początkowy punkt i przeciągnij w drugi kreśląc w ten sposób prostokąt.
Ustaw jakość nagrywanego obrazu: Niski, Średni lub Wysoki oraz ilość klatek na sekundę od 1 do 5 (zalecam wybrać największą 5). Jeśli masz podłączony mikrofon i zamierzasz dołączyć komentarz słowny zaznacz również Voice Recording.

Przejdź do drugiej karty Advanced Settings i ustaw kodek wideo MJPEG (Motion JPEG) lub Xvid oraz dźwięk w formacie WAV lub MP3.

W dolnej części okna wprowadź czas opóźnienia rejestracji (wystarczy 3-4 sek.) oraz zaznacz Minimize firefox window on start jeśli nagrywasz akcję na pulpicie, aby ukryć okno przeglądarki. Od razu zaznacz także drugą opcję Stop capturing on window focus, by mieć możliwość zatrzymania rejestracji przez przywrócenie okna Firefoksa (niedostępna jest wtedy ikona na pasku stanu). Ta funkcja obsługiwana jest tylko w najnowszej wersji 0.7 tego rozszerzenia.
W polu Output File Name możesz podać nazwę zapisywanego pliku lub pozostawić domyślną.
Gdy będziesz gotowy uruchom rejestrację przyciskiem Start Capturing!

Aby zakończyć rejestrację przywróć zminimalizowane wcześniej okno Firefoksa (na systemowym pasku zadań), lub gdy nagrywasz w oknie przeglądarki wciśnij ponownie ikonę-przycisk Capture Fox.

Po zakończeniu rejestracji będziesz miał cztery polecenia do wyboru. Użyj Save video to a folder, aby zapisać nagranie do pliku w popularnym formacie AVI, lub Open the video, by od razu je obejrzeć, powiedzmy w Windows Media Player.

Najnowsza wersja 0.7 jest eksperymentalnym rozszerzeniem. Aby ją dodać do Firefoksa wpierw zaakceptuj jej instalację. Jest wystarczająco stabilne. Jeśli jednak nie chcesz ryzykować ewentualnymi błędami, zainstaluj to o niższym numerze. Brak w nim tylko możliwości nagrywania akcji w zaznaczonym regionie i pulpicie.

Strona domowa
Licencja: freeware
Wymagania: Firefox 2.0-3.7>
System: Windows XP/Vista/7
Pobierz: capturefox.0.7.0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails