19 października 2011

JPEGmini - optymalizacja rozmiaru pliku graficznego JPEG

JPEGmini to bezpłatna usługa online, w której można zmniejszyć rozmiar pliku graficznego JPEG nawet o 80% bez widocznej utraty jakości, zachowując przy tym jego oryginalną rozdzielczość. Sam algorytm kompresji jest na tyle skuteczny i wydajny, że ludzkie oko nie jest w stanie odróżnić zmodyfikowanego zdjęcia od oryginału. Idealnie więc nadaje się do przetwarzania zdjęć pochodzących z aparatów cyfrowych, których rozmiar jest na tyle duży (zwykle od 1 do 4MB), że bez ich redukcji praktycznie nie można się obejść. I to zarówno podczas przesyłania ich e-mailem, publikowaniem w galeriach czy portalach społecznościowych, jak i przechowywaniem na dyskach.Zaletą usługi w odróżnieniu od specjalistycznego oprogramowania jest to, że niczego nie trzeba pobierać, ustawiać, regulować, ani instalować w komputerze. Nawet niedoświadczeni użytkownicy nie będą mieć żadnych problemów z obsługą.

Najpierw mamy możliwość przetestowania usługi. Klikamy przycisk Try It Now, wczytujemy zdjęcie Select Photos, a po przetworzeniu (co chwilę potrwa) pobieramy na dysk Download Photo. Przed pobraniem mamy oczywiście możliwość podglądu jakości zmodyfikowanego obrazu i oryginału oraz porównania informacji przed i po redukcji rozmiaru. Najlepsze rezultaty uzyskamy używając oryginalnych zdjęć pochodzących bezpośrednio z aparatów cyfrowych, a więc takie, które nie zostały jeszcze poddane żadnej modyfikacji w innych programach. W moim przykładzie zdjęcie o wymiarach 3072 x 2304 pikseli i rozmiarze pliku 1.12MB zoptymalizowane zostało do 716KB, a więc 1.6 razy zachowując oryginalną rozdzielczość! Przy czym jego jakość praktycznie nie uległa zmianie (co zresztą widać na podglądzie). Zależy to jednak od wielu czynników i w różnych przypadkach rezultat może być lepszy lub gorszy.

Aby dalej móc przetwarzać większą ilość zdjęć należy założyć bezpłatne konto w usłudze. Klikamy Sign Up Now, podajemy adres e-mail i ustalamy hasło dostępu do konta. W otrzymanej wiadomości klikamy na odnośnik, aktywując tym samym swoje konto. Teraz możemy przetwarzać większą ilość zdjęć za jednym razem i tworzyć z nich tematyczne albumy. Zoptymalizowane zdjęcia należy pobrać na dysk lub przesłać do galerii Picasa i Flickr. Mamy na to 6 dni czasu. Po tym czasie zdjęcia zostaną automatycznie usunięte.
O każdej operacji powiadomieni zostaniemy e-mailem, skąd również klikając na zawarty odnośnik łatwo pobierzemy spakowane w archiwum ZIP nasze zdjęcia.

Strona domowa | Freeware | Windows | Wejdź

2 komentarze:

  1. Ciekawy program, tylko skąd to wziąć po polsku?

    OdpowiedzUsuń
  2. A co tu spolszczać? To usługa, nie program...
    Załaduj zdjęcie, przetwórz i pobierz na dysk. W ostateczności możesz użyć tłumacza Google.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails