26 kwietnia 2009

CodySafe - zarządzaj przenośnymi aplikacjami na pendrive

CodySafe to darmowe oprogramowanie służące do zarządzania przenośnymi (portable) aplikacjami przechowywanymi na dyskach USB lub pendrive. Nośniki te produkowane są o coraz to większych pojemnościach, a tym samym mieści się na nich także więcej danych nad którymi coraz trudniej zapanować. Po zainstalowaniu menadżera CodySafe ze zwykłego dysku magazynującego dane staje się swoistym mini-systemem. Przez wygodny interfejs pozwala zarządzać, segregować w grupy, a także uruchamiać programy, nie pozostawiając w komputerze żadnych śladów ich używania.

W stosunku do innych, znanych menadżerów takich jak PortablesApp czy GeekMenu CodySafe wyróżnia się kilkoma ciekawymi funkcjami.


- Umiejętnością grupowania i klasyfikowania aplikacji
- Sortowaniem według częstotliwości uruchamiania
- Automatycznym uruchamianiem (autostart)
- Menadżerem dodawania i usuwania aplikacji
- i innymi...


Po zainstalowaniu narzędzia i włożeniu pendrive do gniazda USB, automatycznie zostanie uruchomiony interfejs CodySafe, wizualnie nieco przypominający systemowe menu Start. Z jego poziomu w prosty sposób, jednym kliknięciem można uruchamiać znajdujące się w nim programy, przeglądać dokumenty, zdjęcia czy pliki muzyczne itp.
Te najczęściej używane aplikacje automatycznie umieszczane są u góry menu.

Aby dodać lub usunąć jakiś element musimy wejść do jego panelu sterowania. Po kliknięciu przycisku Opcje... znajdziemy sześć modułów konfiguracyjnych:


1. Ustawienia systemu - zmiana ustawień podstawowych
2. Wersja językowa - wybór wersji językowej
3. Dysk Doktor - sprawdzenie kondycji pendrive i ewentualnie jego naprawa
4. Skróty klawiszowe - możliwość dodania skrótów klawiszowych i zarządzanie nimi
5. Find-if-lost - zapis danych osobistych właściciela do pliku tekstowego przydatnego w przypadku zgubienia lub kradzieży pendrive i apelujący do znalazcy o oddanie zguby.
6. Menadżer aplikacji - to najczęściej używana opcja. W pierwszej karcie pozwala na segregowanie wpisów do oddzielnych grup, ukrywanie przed pojawieniem w menu lub całkowite usunięcie z dysku.

W drugiej karcie można dodawać dowolne programy pod warunkiem, że będą typu przenośnego (portable) czyli takie, których nie trzeba instalować. Ponad 190 aplikacji w polskiej wersji językowej, podzielonych na kategorie znajdziesz, na przykład w Portable PL. Wystarczy je skopiować na pendrive, a następnie po kliknięciu przycisku Przeglądaj... wskazać miejsce lokalizacji pliku wykonywalnego. W tej karcie zmienimy także nazwę pliku oraz przydzielimy aplikację do odpowiedniej grupy. Po edycji wystarczy potwierdzić zmiany przyciskiem Zastosuj.

Najciekawsza jednak jest trzecia karta Zarządzaj Autostartem. W oknie po prawej stronie, strzałkami umieścić można programy, które zostaną automatycznie uruchomione, zaraz po włożeniu pendrive do gniazda USB. I uruchamiane będą w takiej kolejności, w jakiej znajdują się na liście. W przytoczonym powyżej podglądzie będzie to przeglądarka Firefox oraz zaraz po niej niszczarka Freeraser.

Po zainstalowaniu CodySafe, w opcji Wersja językowa wybieramy nasz rodzimy język. W przypadku, gdy go tam nie znajdziemy należy pobrać spolszczenie, rozpakować go i umieścić pliki spolszczające, zgodnie ze strukturą folderów i plików, które tam się znajduja, w głównym folderze CodySafe. Jeden w Languages, drugi w Tools\AppManager\Languages i ostatni w Tools\Find-if-Lost\Languages.

Jak zapewnia producent, następne wersje CodySafe wzbogacone zostaną o kolejne funkcje takie jak: szyfrowanie plików, folderów, dysków i partycji, dzielenie dysku na partycje czy tworzenie kopii bezpieczeństwa i inne...

Strona domowa: Codyssey
Licencja: bezpłatny (freeware)
System: Windows XP/Vista/7
Pobierz: CodySafe.1.0RCPolish.zip
Pobierz: CodySafe.1.0RC

4 komentarze:

 1. "nie pozostawiając w komputerze żadnych śladów ich używania."
  hehe, no to przeciez nieprawda:)
  każdy program, plik,pozostawia wpis w rejestrze przecież:)
  nawet te uruchomione z pendrive:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa alternatywa PortableApps. I działa na Siódemce!

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy, wyrwałeś zdanie z kontekstu. Program nie zapisuje nic w rejestrze i nie zostawia żadnych śladów.
  Co innego system Windows. To on rejestruje każdy uruchamiany plik i zostawia ślady każdego działania...

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails