9 kwietnia 2009

JPEGsnoop - zidentyfikuj autentyczność zdjęcia

Robiąc zdjęcie aparatem cyfrowym nawet nie przypuszczamy ile dodatkowych, ukrytych informacji zawiera. Poza samą treścią obrazu w pliku graficznym zapisywane są nie tylko metadane EXIF (nazwa aparatu, dane ekspozycji, data wykonania zdjęcia itp) lub w podobnym IPTC, ale także informacje jakości kompresji różniące się w zależności od producenta aparatów. Także każdy edytor graficzny pozostawia jakieś specyficzne ślady w edytowanym zdjęciu.

JPEGsnoop służy do analizy i dekodowania wewnętrznej struktury plików formatu JPEG, Motion JPEG oraz filmów AVI. Pracuje na zasadzie porównywania cech kompresji tysięcy "podpisów" kamer lub edytorów graficznych z wewnętrzną bazą danych. Pozwala to z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy zdjęcie lub film został poddany obróbce w edytorze graficznym, czy jest to oryginalne zdjęcie oraz na podstawie "wzoru" stwierdzić z jakiego aparatu pochodzi. Dysponując tym programem, sami w domu, bez zlecania analiz wyspecjalizowanym laboratoriom możemy pokusić się o sprawdzenie oryginalności posiadanego zdjęcia. Jednak 100% pewności nie uzyskamy.


Do widocznego powyżej testu użyłem oryginalnego zdjęcia pobranego bezpośrednio z karty pamięci aparatu Olympus SP 320. Jak widać, program rozpoznał autentyczność zdjęcia i zaklasyfikował do 3 klasy (zdjęcie oryginalne). Doświadczeni użytkownicy i eksperci znajdą w analizie bardziej szczegółowe informacje, niewidoczne na screenie. Poniżej to samo zdjęcie poddane edycji w programie Photoshop Element 4 (zmiana rozmiaru, wyostrzenie, poprawa kolorów itp.) Tu również skaner spisał się znakomicie (klasa 1).Wszystkie analizy podsumowuje do czterech klas:
 1. Klasa 1 - obraz na pewno był edytowany/przetwarzany.
 2. Klasa 2 - jest wysoce prawdopodobne, że obraz został poddany obróbce.
 3. Klasa 3 - wysoce prawdopodobnie, że obraz jest oryginalny.
 4. Klasa 4 - niepewne rozpoznanie - może zdjęcie edytowane, ale może też być to oryginał.

Obsługiwane typy plików:
 • JPG - zdjęcia JPEG
 • THM - miniatury RAW Photo
 • AVI - filmy (kodek w oparciu MotionJPEG)
 • DNG - Digite Negative RAW
 • CRW, CR2, NEF, ORF, PEF RAW Photo
 • MOV - QuickTime Movies
 • PDF - Adobe PDF Dokumenty

Programu nie trzeba instalować, wystarczy rozpakować pobrane archiwum i uruchomić.

Strona główna
Licencja: bezpłatny do osobistego użytku (freeware)
System: Windows XP/Vista
Pobierz: JPEGSnoop_1.3.0.zip
Pobierz: JPEGSnoop_1.4.1.zip

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails