1 stycznia 2009

Screen Capturer - przechwyć obraz lub animację z pulpitu

Free Screen Capturer jest darmowym narzędziem, którym możesz przechwycić i zrobić tzw. zrzut ekranu dowolnego okna lub tylko jego fragmentu oraz zapisać do pliku w formacie graficznym BMP, JPG, GIF, PNG i TIFF albo skopiować do systemowego schowka itp. Jednak największą zaletą programu jest możliwość zrobienia zrzutu animowanego, czyli sekwencji obrazków zapisanych go do formatu WMV lub AVI. Metoda ta nie tylko przydaje się do robienia poradników wideo (tutoriali), jakich mnóstwo jest na YouTube, ale także do wyjaśnienia skomplikowanych szczegółów np. w przypadku wystąpienia błędów programu i przesłania w formie filmu do obsługi technicznej itp.


Obsługa programu jest bardzo intuicyjna. Właściwie wszystkie jego możliwości opisane są obrazkami. Wystarczy wcisnąć klawisz [Print Screen] a natychmiast pojawi się okno z dostępnymi funkcjami, gdzie wybrać można odpowiednią formę zrzutu. A jest ich kilka do wyboru...

Najpierw wybierz wymagany format zrzutu: pełny ekran [PrintScreen], tylko aktywne okno [Alt+PrtScrn], wybrane okno [Win+PrtScrn] albo określony fragment okna lub pulpitu [Ctrl+PrtScrn]. Następnie zaznacz typ przechwytu, czy to ma być tylko zrzut, czy animacja i dalej określ miejsce zapisu do schowka, pliku graficznego, maila lub bezpośrednio do drukarki. Gdy zajdzie potrzeba zrobienia "cichego" zrzutu w tle, bez pojawiania się okna dialogowego, wystarczy przytrzymać [Shift] wraz z odpowiednimi skrótami klawiszowymi.

Osobnego wyjaśnienia wymaga obsługa nagrania sekwencji wideo. Jeśli zechcesz zrobić film całego pulpitu, wciskasz klawisz [Shift] oraz dwukrotnie [PrtScrn] a dla aktywnego okna [Shift] + [Alt] oraz dwukrotnie [PrtScrn] itp. Pojawi się wtedy okno dialogowe (tylko w przypadku robienia filmu) gdzie można ustawić parametry zapisu wideo i audio.

Po dokonaniu ustawień, kliknij przycisk OK i w nowym oknie wskaż nazwę i miejsce zapisu pliku. Po zatwierdzeniu wyboru rozpocznie się nagrywanie sekwencji wideo, którą możesz zakończyć w dowolnym momencie wciskając klawisze [Ctrl+F10]. Automatycznie film uruchomiony zostanie w Windows Media Playerze.

Screen Capturer umieszcza swoją ikonę w zasobniku systemowym, gdzie znajdziesz opcje konfiguracyjne programu oraz w szybki sposób odszukasz miejsce zapisanych zrzutów i animacji.

Strona domowa
Wymagania: darmowa rejestracja
Licencja: darmowy
System: Windows XP (inne-brak danych)
Pobierz: FreeScreenCapturer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails