10 stycznia 2009

ViSplore - symulacja Explorera Visty w Windows XP

ViSplore to alternatywa dla Explorera Windows XP, który świetnie naśladuje powłokę eksploratora Visty i Windows 7. Wchodzi w skład najnowszego pakietu Vista Transformation Pack 9. Ale nie trzeba instalować całego pakietu bowiem ViSplore jest dostępny także poza nim, tak samo zresztą jak ViStart czy ViOrb. Najbardziej cenioną funkcją jest jego obsługa przeźroczystości (Glass) oraz łatwa nawigacja w pasku adresu (breadcrumbs). Zobacz wideo...

W eksploratorze Windows XP tradycyjnie ścieżki oddzielone są ukośnikiem [\]. Jeśli chcemy przejść do podgrupy folderu, a następnie cofnąć się do poprzedniego, musimy wpisać nazwę tego folderu od nowa - patrz poniżej.

W Visplore nawigacja odbywa się w bardziej przyjazny sposób. Najprościej mówiąc ścieżki oddzielone są jakby "przyciskami", pomiędzy którymi można poruszać się w przód i wstecz prostym  klikaniem myszką.

Ale to nie wszystko, bowiem każdy taki przycisk ma swoje menu (strzałka w prawo) ze wszystkimi podfolderami. W ten prosty sposób szybko można przejść do dowolnego folderu i podfolderu oraz jego zawartości. Oczywiście jest to kwestia przyzwyczajenia i trzeba trochę popracować, aby to sobie przyswoić.

Kolejną cenną funkcją aplikacji jest Quickfind, która zapewnia szybki dostęp do wyszukiwanych plików lub folderów. Szczególnie istotne jest to przy dużej ich ilości  w przeglądanym folderze np. w system32.

Wystarczy wpisać pierwsze litery poszukiwanego pliku lub folderu, aby natychmiast wyróżnione zostały kolorem najbardziej podobne nazwy, co wzrokowo pozwala szybko odnaleźć właściwy.

ViSplore jest na razie w wersji beta, ale u mnie pracuje stabilnie. Po zainstalowaniu integruje się z menu kontekstowym folderów i kosza, skąd myszką można go wywołać, ale jeszcze szybciej uruchomimy go za pomocą skrótu klawiszowego [Win+W].
Po kliknięciu ikonki w zasobniku systemowym (tray-u) i zaznaczeniu opcji Default File Manager, uczynimy go domyślnym menadżerem plików.

Obsługa przeźroczystości okna praktycznie nie obciąża procesora oraz zajmuje około 27000KB pamięci. Szkoda tylko, że inne okna nie są obsługiwane przeźroczystością, ale do tego zawsze użyć można SpacjaFastAero.

Strona domowa: Lee-Soft
System: Windows XP
Pobierz: Visplore

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails