1 grudnia 2008

Liquid Rescale - inteligentne usuwanie obiektu z obrazu w Gimpie

INSTALACJA WTYCZKI

Rozpakuj archiwum i skopiuj wszystkie pliki do folderu Gimpa, wraz z zachowaniem pełnej struktury plików i katalogów - domyślnie jest to ścieżka C:\Program Files\GIMP-2.0\
Najważniejsze są dwa pliki gimp-lqr-plugin.exe oraz plug_in_lqr_iter.exe, które obowiązkowo należy skopiować do folderu wtyczek Gimpa. Domyślnie jest to ścieżka C:\Program Files\GIMP-2.0\lib\gimp\2.0\plug-ins\

AKTUALIZACJA
UWAGA! Od jakiegoś czasu wtyczka posiada własny instalator i niepotrzebne jest już ręczne kopiowanie poszczególnych plików. Wystarczy uruchomić instalator, a wszystkie pliki znajdą się tam, gdzie powinny.

CZĘŚĆ II - USUWANIE OBIEKTU

Usunięcie niepożądanego obiektu ze zdjęcia wykonujemy w podobny sposób jak w części pierwszej, z tą różnicą, że podczas usuwania obiektu zdjęcie najpierw zostaje pomniejszone o określoną ilość pikseli (szerokość i/lub wysokość), a następnie automatycznie przywrócone do pierwotnego rozmiaru.
Kolejny przykład wykonam na tym samym zdjęciu co poprzednio.

1. Uruchom Gimpa i otwórz zdjęcie z którego chcesz usunąć niepożądany(e) obiekt(y).
Ja spróbuję usunąć z pierwszego planu dziewczynę...


2. Uaktywnij wtyczkę, klikając w głównym oknie Gimpa v2.6 Warstwa-->>Liquid rescale.


3. W trzecim kroku zaznacz ikonkę Nowy, tym razem w polu Discard feature. W Gimpie automatycznie zostanie utworzona nowa warstwa.


4. Przejdź do okna Gimpa, wybierz narzędzie Pędzel [P] lub Ołówek [N] i zamaluj wszystkie obszary, które chcesz usunąć (kolor czerwony). Nie musisz robić tego dokładnie.
Dla większej wygody, jeśli zajdzie taka potrzeba powiększ edytowany rejon zdjęcia oraz gdy usuwany fragment jest rozległy suwakiem powiększ rozmiar pędzla.

5. Wróć do okna wtyczki Liquid Rescale. Kliknij Odśwież [1] (Refresh) i zmniejsz szerokość (lub/i wysokość) zdjęcia z oryginalnego rozmiaru z 700 na 500 pikseli [2].
Przejdź do karty Output i zaznacz opcję Scale back to the original size. W polu Mode wybierz Liquid rescale [3] i uruchom przetwarzanie obrazu przyciskiem OK [4].

6. Gotowe! Przejdź ponownie do okna Gimpa, tym razem do [Warstwy, Kanały, Ścieżki. Zaznacz warstwę Tło disc mask i z menu kontekstowego Usuń warstwę.

7. Niejednokrotnie zajdzie jeszcze potrzeba wyretuszowania powstałych niedociągnięć. Zrobimy to w Gimpie narzędziem Klonowanie [C] (patrz szczegół powyżej).

8. Gdy wszystko zostanie wyretuszowane pozostaje już tylko zapisać obraz.


I małe porównanie. Wyraźnie widać, że po przetworzeniu zdjęcia skała z pierwszego planu została nieco rozciągnięta w stosunku do oryginału tylko dlatego, że nie była ochraniana.


III - USUWANIE I OCHRONA OBIEKTU

W trzeciej części połączymy obie metody, z pierwszej i drugiej części w jedną operację z ochroną obiektu (kolor zielony) i jednoczesnym usuwaniem niepożądanego elementu (kolor czerwony). Wszystko odbywa się podobnie, jak w obydwu poprzednich częściach.

1. Najpierw utwórz pierwszą, chronioną warstwę, w polu Preserve features [1]. Przejdź do Gimpa i zamaluj na zielono ochraniany obiekt. Znowu wróć do okna wtyczki i odśwież okno Refresh [2].

2. Utwórz drugą warstwę, tym razem w polu Discard features [3]. Przejdź do Gimpa i zamaluj obszar, który masz zamiar usunąć. Wróć do wtyczki i ponownie odśwież miniaturę Refresh [4].

3. Przejdź do drugiej karty Output, zaznacz Scale back to the original size i wybierz tryb (Mode) liquid rescale [5]. Zmniejsz szerokość zdjęcia (w dołączonym przykładzie) z 700 na około 500 pikseli [6]. Na koniec uruchom przetwarzanie obrazu przyciskiem OK [7].


Jak widać na podglądzie, po niewielkim retuszu skała z pierwszego zniknęła, a chroniona sylwetka dziewczyny nie została naruszona.


Wróć do części I - Inteligentne skalowanie obrazu

Dla tych, którzy nie używają i nie chcą instalować Gimpa, polecam stronę Rsizr, gdzie online można zrobić to samo.

System: Windows XP/Vista/7
Pobierz: gimp-lqr-plugins-win32_0.7.1.exe
Pobierz: gimp-lqr-plugins-win32_0.7.1 (dla Gimpa portable)

____________________________________________________

Opracował Kani przy współpracy z KaZe. Przykłady wykonano w GIMP 2.6.0. i wtyczce 0.6.1.
Darmowe zdjęcia - to niewiarygodne- super jakości zdjęcia zupełnie za darmo do użytku prywatnego i komercyjnego.

2 komentarze:

  1. Dziwne, że na takich przykładach to działa, a w praktyce dziwactwa wychodzą przy zastosowaniu tej wtyczki. Maska dla zabezpieczonych obiektów razem z maską dla usuwanych obiektów coś niebardzo chcą współpracować - obiekty, które nie powinny zostać przekształcone mimo wszystko zostają zdeformowane, a nie wszystko co miało zostać usunięte zostaje usunięte.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z moich testów wynika, że dobry efekt zależy nie tylko od rozmiaru usuwanych i chronionych obiektów, ale także od rodzaju tła. Najlepiej skalowanie/usuwanie wychodzi przy jednolitym tle takim jak woda, las, plaża itp. Praktycznie niemożliwe jest usunięcie elementu ze zdjęcia, gdzie dużo jest obiektów, które należałoby chronić przed deformacją (budynki w mieście, duża grupa ludzi itp.) Innymi słowy nie można zamalować zbyt dużej części obrazu, bo program nie ma skąd pobierać sąsiadujących pikseli...

    OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails