27 lutego 2010

Default Programs Editor - modyfikacja domyślnych skojarzeń plików

Windows rozpoznaje pliki po ich rozszerzeniach (część nazwy po kropce) i w zależności od ich typu wie, czy ma do czynienia z plikiem wykonywalnym (exe, com, bat...), graficznym (jpg, png, gif...), czy muzycznym (mp3, wav...) oraz jakim programem je uruchomić, podglądnąć lub odtworzyć. Wszystkie te informacje zapisane są w rejestrze i domyślnie większość popularnych typów jest skonfigurowana. Jednak wiele instalowanych aplikacji, takich jak odtwarzacze multimedialne czy edytory grafiki przechwytuje i kojarzy je ze swoim programem, zmieniając tym samym domyślne ustawienia.

Default Programs Editor to bezpłatne i nie wymagające instalacji uniwersalne narzędzie umożliwiające zmianę domyślnych skojarzeń typów plików, elementów menu kontekstowego oraz autoodtwarzania w systemach Windows Vista i Windows 7. Dodaje do nich kilka brakujących, ale bardzo potrzebnych funkcji znanych z programu TweakUI dla XP.

Z pozoru interfejs wygląda na bardzo prosty, jednak w rzeczywistości to bardzo rozbudowane narzędzie umożliwiające wiele modyfikacji domyślnych ustawień i zachowań systemu. Pomimo, iż obsługa sprowadza się do paru kliknąć myszką (za pomocą wygodnych kreatorów), przeznaczony jest raczej dla zaawansowanych użytkowników komputera, którzy wiedzą co chcą zmienić.

Interfejs programu składa się z trzech kluczowych funkcji:
  • File Type Settings - dodawanie, usuwanie i edycja elementów menu kontekstowego, edycja informacji o pliku (w tym zmiana ikony i opisu) oraz zmiana typu pliku danego rozszerzenia.
 
  • Autoplay Settings - dodawanie, usuwanie i edycja programów obsługi Autoodtwarzania dla wszystkich mediów, zmiana domyślnego odtwarzacza, przeglądarki obrazów, nagrywarki lub innego programu.
 
  • Default Programs Settings - dodawanie, usuwanie lub edycja domyślnych powiązań programów. Zarówno tych systemowych, jak i tych zainstalowanych przez użytkownika. Na przykład: Przeglądarka fotografii systemu Windows, Internet Explorer, Firefox, Paint, Outlook, Microsoft Office, WMP, WordPad, Picasa itd.


W ustawieniach (dostępnych po kliknięciu małej ikony w lewym, dolnym rogu głównego okna) łatwo wyłączymy niepotrzebną opcję okna wyszukiwania nieznanego rozszerzenia pliku przez Internet "Użyj usługi sieci Web do znalezienia odpowiedniego programu", albo zainstalujemy program jako aplet w Panelu sterowania.

Wszystkie dokonane zmiany zapisać można bezpośrednio w rejestrze lub wyeksportować do przenośnego pliku z rozszerzeniem (reg). Taki plik wystarczy uruchomić, aby wprowadzić zmiany w rejestrze, co daje możliwość udostępniania modyfikacji mniej doświadczonym użytkownikom.

Program przeznaczony dla Windows Vista i Windows 7, chociaż przyda się także użytkownikom XP.

Strona domowa
Licencja: freeware
Wymagania: .NET Framework 3.5
System: Windows XP/Vista/7
Pobierz: DefaultProgramsEditor2,6.zip

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails