12 lutego 2010

Radian - podręczny launcher w kształcie pełnego koła

Radian to podręczny i ciekawy launcher w kształcie koła, a właściwie jego wycinka, który ułatwia i przyśpiesza uruchamianie najczęściej używanych aplikacji bez potrzeby zaglądania do menu Start czy zaśmiecania pulpitu dużą ilością ikon. Działa na odmiennej zasadzie niż inne, okrągłe lub klasyczne paski szybkiego uruchamiania. Jego interfejs podzielony został na cztery główne pola - kategorie, z których każda zawiera sześć segmentów z ikonami.

Wszystkie cztery części można odmiennie skonfigurować, co pozwala uzyskać grupowanie ikon i wyróżnić każdą odmiennym kolorem.

Obsługuje cztery kategorie skrótów:
  • Custom - w tej grupie można dodawać i usuwać własne skróty najczęściej używanych aplikacji. Nie ma jednak możliwości zmiany wizerunku ikon na własne, ani wygodnej obsługi przeciągania ikon.
  • Quick Launch - wszystkie dostępne skróty programów aktualnie znajdujące się w pasku szybkiego uruchamiania. Widocznych jest tylko sześć, ale w podręcznym menu można wygodnie nimi zarządzać i uaktywniać te, które są w danej chwili najważniejsze.
  • Desktop - nic dodać, nic ująć. Wszystkie ikony znajdujące się na pulpicie są tu umieszczone. Tak samo jak powyżej można nimi zarządzać oraz dodawać własne skróty bezpośrednio z okna wyboru.
  • Recent docs - zawiera ostatnio otwierane dokumenty, zdjęcia itp.

Nie jest to jednak sztywna reguła bo ikony można bez problemu przeciągać z jednej części do drugiej. W podręcznym menu mamy możliwość zmiany koloru grupy i jej trybu oraz w zależności od kategorii grupy, włączyć/wyłączyć te ikony, które mają być widoczne.

Interfejs wywołujemy prawym przyciskiem myszy przytrzymując kursor w dowolnym miejscu pulpitu lub okna tak długo, aż po krótkiej animacji pojawi się mały okręg z czterema strzałkami. Zaznaczamy jedną z nich i możemy zwolnić przycisk. Teraz poruszamy się pomiędzy tymi czterema grupami tak, że widoczna jest zawsze tylko jedna. Kiedy wybierzemy tę właściwą, wtedy łatwo już odnajdziemy i uruchomimy odpowiedni segment ze skrótem aplikacji. Po krótkiej nauce sami stwierdzimy, że to bardzo proste i pomysłowe.

Jest to jeszcze wersja rozwojowa w fazie beta, ciągle rozwijana i poprawiana przez autora, który dodaje coraz to ciekawsze funkcje i stara się poprawiać zauważone błędy. Należy jednak liczyć się z ewentualnymi błędami na niektórych konfiguracjach systemu.

Strona domowa
Licencja: bezpłatna (GPL)
System: wszystkie Windows
Pobierz: Radian1.0.0.74_(beta).setup

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails