16 lutego 2010

CianoDock - okrągły launcher z grupowaniem skrótów aplikacji

CianoDock to bezpłatny i nie wymagający instalacji program, który ułatwia uruchamianie najczęściej używanych aplikacji. W odróżnieniu od innych dock-ów CircleDock, MagicFormation czy Krento różni się przede wszystkim funkcjonalnością. Na okręgu nie umieszczamy bezpośrednio ikon aplikacji, lecz tworzymy kategorie, do których później przeciągamy właściwe skróty programów. Taka metoda grupowania znacznie usprawnia zarządzanie ikonami, oszczędza miejsce na okręgu, a jednocześnie pozwala szybko odnaleźć i uruchomić program - wiedząc w jakiej grupie się znajduje.
Domyślnie zawiera tylko cztery kategorie Komputer, Office, Gry i Multimedia, ale łatwo można z menu kontekstowego dodać własne. Wszystkie ikony reprezentujące poszczególne grupy można łatwo zmienić, przeciągając na nie dowolny plik graficzny formatu PNG. Niestety, w ten sposób nie da się zmienić wizerunku ikon aplikacji. Mogą to być tylko oryginalne, zawarte w pliku bitmapy. Może w przyszłych wersjach autor to uwzględni...
Gdy klikniesz ikonę grupy, wszystkie zawarte w niej skróty zostaną wyświetlone w nowym, zewnętrznym pierścieniu, a nazwa wskazanej kursorem ikony pojawi się w środku koła, co upewni Cię o prawidłowym wyborze.

Aby zmienić tło okręgu kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie w tray-u, lub w środku koła i z menu kontekstowego wybierz Backgrounds. Domyślnie znajdziesz tam tylko cztery skórki. Wybierz jedną z nich i przeciągnij tak samo, jak przy zmianie wizerunku grupy, lecz tym razem upuść je na przeźroczysty środek koła.
Jeśli chcesz stworzyć własne tło możesz zrobić je, na przykład w Gimpie, albo ściągnąć gotowe ze strony autora. Znajdziesz tam także szablony w formacie (.psd) Photoshopa.CianoDock aktywujemy przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonie w tray-u, wraz z przytrzymaniem klawisza ALT, ale skrót ten można zmienić w ustawieniach na inny.
Dock jest jeszcze w wersji rozwojowej, nadal ulepszany i poprawiany przez autora, więc może pracować niestabilnie i należy liczyć się z błędami. Plik językowy English.ini łatwo można spolszczyć samemu, albo pobrać gotowe spolszczenie, które należy rozpakować i skopiować wyodrębniony plik polish.ini do folderu Language dock-a.

Strona domowa
Licencja: freeware
System: Windows XP/Vista/7
Pobierz spolszczenie.zip
Pobierz: CianoDock0.3.5.rar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails