15 listopada 2008

Magic Formation - okrągły dock ze skrótami aplikacji

Magic Formation to kolejny "launcher" o kształcie okręgu, służący do szybkiego uruchamiania skrótów aplikacji. Jest bardzo podobny do opisywanego już przeze mnie CircleDock-a czy Orbit-a. Charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem zasobów pamięci. Jest też bardziej wszechstronny i stabilniejszy od nich.

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszki w centrum koła, można wybrać kolejną stronę (kartę, zakładkę) i utworzyć następny "dock" ze skrótami. Takich zakładek można stworzyć do 25 i szybko przełączać się między nimi. Możemy także określić, w jakim układzie ma być wyświetlany zestaw ikonek, po okręgu, w linii prostej lub ręcznie, w dowolny sposób.

Wywoływany jest bardzo efektownie, gestem myszki. Wystarczy nakreślić kursorem mały okręg (w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara) na pulpicie lub jakimkolwiek innym, otwartym oknie aplikacji a natychmiast pojawi się w miejscu kursora. Można też przywołać go bardziej tradycyjnie, skrótem klawiszowym.

Poniżej zaznaczyłem zieloną ramką ustawienia dla wywoływania docka gestem myszki. Można oczywiście zmienić jego wywoływanie najechaniem kursora na krawędź ekranu lub kliknięciem środkowym przyciskiem (rolką) myszki ustawiając to w opcjach: Other mouse operation.
* Click edge of desktop - zamiast None wybierz Show formation/ Hide formation
* Middle button - zamiast None wybierz Show formation/Hide formation

Czułość reakcji myszki (suwakiem) i kombinację klawiszy (w opcjach Keyboard) można dowolnie zmieniać. Po kilku próbach można szybko nauczyć się, jak duże koło mamy nakreślić i z jaką szybkością (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara).

Po pierwszym uruchomieniu "dock" nie wygląda jednak najlepiej. Osobiście nie podobają mi się ikony systemowe umieszczone domyślne w błękitnych otoczkach (jakby bańkach).

Całe szczęście, że możemy użyć własnych ikon, a właściwie obrazków w formacie graficznym PNG. Wtedy otoczka znika, ale lepiej wyłączyć w ustawieniach, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonce Magic Formation w tray-u i wybraniu z menu Options. Następnie w ustawieniach, w zakładce Icon, odznaczamy Use skin image for icons. Otoczki znikną. Możemy również użyć własnego podkładu pod ikony w polu Cover image i Sheet image.

Artykuły powiązane: CircleDock, Orbit.
Strona domowa
Licencja: darmowy
System: Windows XP
Pobierz: Magic Formation_0.981

3 komentarze:

 1. Rany, to nie wiarygodne, z jaką łatwością wygrzebujesz takie programy. :D
  Takie koło musi być wygodniejsze, niż autoukrywanie ObjectDocka lub RocketDocka. Na pewno przetestuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. po wlączeniu nic sie nie dzieje tylko wskakuje na pasek kolo zegara ...żadnego efektu

  OdpowiedzUsuń
 3. I prawidłowo... Dopiero jak nakreślisz małe kółko kursorem na pewno się pojawi. Musisz jednak trochę popróbować i wyczuć ten moment jakiej wielkości okręg rysować.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails