7 listopada 2008

TrIDNet - zidentyfikuj typ pliku

Zwykle typ pliku widnieje jako rozszerzenie nazwy, umieszczane po kropce. Jednak często zdarza się, że mamy jakiś plik, bez lub z kilkoma rozszerzeniami. Szczególnie często się to zdarza w załącznikach do e-maili, ale nie tylko. Jak rozpoznać taki plik i czym go otworzyć?
Odpowiedzią jest narzędzie TrIDNet, które służy do identyfikacji plików binarnych. Nie ma jednak sztywnych reguł zapisanych w swoim kodzie ale oparty jest na bazie danych z wzorcami. Pakiet definicji danych systematycznie jest aktualizowany, pozwalając identyfikować coraz więcej nowych formatów. Na dzień dzisiejszy baza danych rozpoznaje 3562 typów plików.
Sposób użycia programu jest bardzo prosty:

1. Pobierz i rozpakuj archiwum TiIDNet.zip

2. To samo zrób z definicjami a następnie skopiuj je do głównego folderu TiIDNet.
3. Uruchom program TrIDNet i w polu Definitions path, ustaw ścieżkę dostępu do folderu z definicjami, klikając na przycisk Browse. [1]

4. Po wczytaniu definicji do pamięci, program jest gotowy do użycia. W polu Select a file to analyze, przyciskiem Browse wskaż plik, który chcesz przeanalizować. [2]
5. W oknie [3] wyświetlone zostaną w procentach wyniki, w kolejności prawdopodobieństwa rozpoznania pliku. Po dwukrotnym kliknięciu na wpisie uzyskamy bliższe o nim szczegóły.

Programu nie trzeba instalować, wystarczy uruchomić ale do prawidłowego działania wymaga pakietu Microsoft .NET Framework oraz wspomnianej już bazy danych z definicjami.

Strona domowa
Licencja: darmowy, do użytku domowego
Wymagania: NET Framework 2.0>
System: Windows 98/2000/NT/XP/Vista 32bit
Pobierz: TrIDNet v1.80
Pobierz definicje: TrID DEFS XML.rar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails