8 listopada 2008

Autostitch™ - automatyczne łączenie zdjęć w panoramę

Aby zrobić dobre zdjęcie panoramiczne musimy posiadać aparat fotograficzny z obiektywem szerokokątnym. Jednak w warunkach amatorskich, także możemy zrobić piękną panoramę i wystarczy nam do tego zwykły aparat fotograficzny. Serię zdjęć powinno się wykonywać ze statywu (chociaż ja wykonałem z wolnej ręki) z pewnym przesunięciem (zakładkami) tak, aby jedno zachodziło na drugie, w pionie i poziomie. Teraz wystarczy uruchomić AutoStitch, który automatycznie połączy nasze zdjęcia w panoramę.

Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy wskazać folder (File-> Open) z naszymi pojedynczymi zdjęciami (trzeba je wszystkie zaznaczyć), a AutoStitch zajmie się resztą.


Jest przy tym bardzo inteligentny i sam rozpozna sekwencję zdjęć, jak ma je połączyć w pionie czy/i poziomie. A robi to naprawdę bardzo sprawnie. I nie trzeba zaznaczać żadnych punktów kontrolnych, jak to ma miejsce w innych programach tego typu.

Po zakończeniu sklejania zdjęć panoramę wystarczy wykadrować, usuwając powstałe nierówności na obrzeżach. Można to zrobić w dowolnym programie graficznym, np. Gimpie.

Prościej i wygodniej będzie użyć do tego niedawno opisywanego programu JPEGCrops. Trzeba tylko rozmiar kadrowanego zdjęcia ustawić na Dowolny.

kliknij zdjęcie, aby powiększyć
A tu moja panorama z widokiem na Czantorię wykonana z sąsiedniej Równicy. Sklejona, ale jeszcze przed kadrowaniem.

Na stronie Flickr znajduje się imponująca kolekcja pięknych panoram, sklejonych za pomocą aplikacji AutoStitch.


AutoStitch co prawda jest wersją demo, ale działa bez żadnych ograniczeń:

"...Osoby fizyczne lub firmy mogą swobodnie korzystać z obrazów, które generują korzystając z wersji demo Autostitch bez ograniczeń lub opłat tak długo, jak uznają stosowanie..."

Strona domowa
System: Windows (wszystkie)
Pobierz: AutoStitch 2.2.zip

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails