28 listopada 2008

Eraser - definitywnie usuń pliki z kosza i systemu

Każdy z użytkowników komputera przechowuje w nim jakieś poufne i prywatne dane - różne dokumenty, hasła czy korespondencje, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Najczęściej usuwane są przez włożenie ich do kosza, który następnie jest najzwyczajniej opróżniany. Jednak systemowy kosz nie usuwa danych, tylko kasuje odniesienie do ich lokalizacji. Fizycznie nadal istnieją na dysku i można je odzyskać, chociażby opisywanym przeze mnie programem Recuva. Aby temu zapobiec należy całkowicie usunąć taki plik, nie pozwalając na późniejsze jego przywrócenie.

Eraser to narzędzie, które w sposób trwały, bezpowrotnie usuwa z dysku wskazany plik , nadpisując go kilkakrotnie specjalnym wzorcem.
Do wyboru mamy aż pięć metod, z których domyślna to metoda Guttmann-a, która kasuje plik nadpisując go w 35 przejściach specjalnie dobranymi danymi. Możemy także zdefiniować własną metodę kasowania danych.  
Eraser działa na dowolnych dyskach IDE, SCSI, RAID, a nawet dyskach CD-RW oraz obsługuje system plików FAT 32 oraz NTFS.

Aplikacja integruje się z systemowym menu kontekstowym Eksploratora oraz Kosza, co znacznie upraszcza jej stosowanie. Wystarczy zaznaczyć plik lub folder i z menu kontekstowego wybrać, jaką metodą ma zostać usunięty.
Eraser wymazuje pliki i dyski zaszyfrowane oraz skompresowane, czyści plik stronicowania, internetowe ciasteczka (cookies) i pamięć podręczną oraz podczas ponownego uruchamiania systemu także index.dat. Pozwala również zaprogramować określone działania, na przykład opróżnianie kosza z określoną częstotliwością.

Strona domowa
Licencja: darmowy (GPL)
System: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/Serwer 2003/Vista
Pobierz: EraserV6.0.6.setup
Pobierz: EraserV5.8.8.zip_portable

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails