24 marca 2010

Advanced Uninstaller - pełne odinstalowanie niepotrzebnego oprogramowania

Aby usunąć z komputera oprogramowanie, które wcześniej zostało zainstalowane należy je odinstalować, najlepiej za pomocą dołączonego przez producenta deinstalatora lub za pomocą systemowego apletu "Dodaj/Usuń programy" dostępnego w Panelu sterowania. Jednak nie zawsze taka operacja się powiedzie i nierzadko rozglądamy się za jakimś zamiennikiem.

Advanced Uninstaller firmy IObit jest darmowym odpowiednikiem systemowego apletu "Dodaj/Usuń programy" którym całkowicie odinstalujemy i usuniemy z systemu każde niepotrzebne oprogramowanie. Od systemowego narzędzia wyróżnia się przejrzystą listą zainstalowanych aplikacji - podzieloną na pięć kategorii, co znacznie przyśpiesza odnalezienie poszukiwanego programu. Nie będą nam przeszkadzać systemowe aktualizacje, których zwykle mnóstwo jest na liście. Łatwo też odnajdziemy najświeższe instalacje lub te, które zajmują najwięcej miejsca na dysku.

Jednak najważniejszą funkcją jest dwupoziomowy tryb pracy: Standard - podobny do systemowego oraz domyślny Advanced wyróżniający się lepszą skutecznością skanowania rejestru i wyszukiwania pozostałych resztek instalacji.

Samo usuwanie aplikacji odbywa się w trzech etapach:


  • Program najpierw tworzy punkt przywracania systemu, co pozwala cofnąć zmiany, gdyby zaszło coś nieoczekiwanego.
  • W drugiej kolejności odinstalowuje wskazane na liście aplikacje, używając do tego standardowego pliku odinstalowującego.
  • W trzecim etapie dokładnie skanuje cały rejestr i dysk wyszukując ewentualnych pozostałości po usuwanych aplikacjach. Jeśli jakieś znajdzie wyświetli je w nowym oknie. Można je wtedy skontrolować, ale najlepiej potwierdzić usunięcie tych resztek.

Gdy zawiodą poprzednie metody, bo na liście nie znajdujemy naszej aplikacji, wtedy wykorzystać możemy ostatni tryb pracy Forced Uninstall, gdzie po wskazaniu jakichkolwiek śladów usuwanego oprogramowania Advanced Uninstaller pomoże odnaleźć nasz program i wymusić jego odinstalowanie i usunięcie pozostałych resztek.

Program dysponuje także możliwością podglądu tego, co zostało wcześniej usunięte, gdyż wszystkie operacje zapisuje do dziennika. Zezwala także na wyeksportowanie pełnej listy zainstalowanego oprogramowania do pliku tekstowego.

Nad systemowym deinstalatorem ma jeszcze tę przewagę, że umożliwia odinstalowanie wielu aplikacji jednocześnie, za jednym zamachem. Wystarczy je wszystkie zaznaczyć na liście, aby kolejno - jedna po drugiej - zostały odinstalowane.

Niewątpliwą zaletą jest także to, że aplikacji nie musimy instalować. To mobilna wersja, która działa niezależnie od miejsca, z którego ją uruchomimy.
Advanced Uninstaller wchodzi w skład pakietu firmy IObit Advanced SystemCare.

Podobne programy: [Uberstaller] [Revo Uninstaller]

Strona domowa: IObit
Licencja: freeware
System: Windows 7/Vista/XP/2000
Pobierz: advanced-uninstaller_1.0.0.exe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails