10 marca 2010

LAlarm - ochrona laptopa przed kradzieżą

LAlarm to innowacyjne podejście do ochrony przenośnego komputera - laptopa lub notebooka. Wszczyna alarm, gdy potencjalny złodziej spróbuje go ukraść (najczęściej w miejscu publicznym). A jeśli mu się to w jakiś sposób uda, wtedy chroniąc nasze poufne dane przed nieautoryzowanym wykorzystaniem automatycznie zniszczy je za pomocą wbudowanej niszczarki. Może też wysłać SMS-em alert na komórkę lub na adres e-mail. Ale to jeszcze nie wszystkie jego możliwości. Będzie uprzedzał nas o niskim stanie naładowania baterii, chroniąc tym samym nasze dane przed uszkodzeniem - w przypadku nagłego braku zasilania, a także przed ich utratą z powodu awarii dysku twardego.

I to zarówno przed uszkodzeniami fizycznymi jak i logicznymi dysku - już na wczesnym etapie - dając możliwość jego naprawy, wymiany lub wykonania zapasowej kopii danych.

1. Kluczowe metody alarmu:


 • Theft Alarm - zapobieganie kradzieży w przypadku wyjęcia wtyczki zasilania lub pendrive-a z gniazda USB.
 • Perimeter Alarm - alarm po wyjściu z laptopem poza chroniony obszar (brak połączenia internetowego, np. WiFi). Wybranie opcji unkown oznaczać będzie uruchomienie alarmu - gdy komputer jest w trybie offline, a unsafe - jeśli znajduje się w niechronionej strefie (brak adresu tego obszaru na liście w karcie Zone).
 • Inattention Alarm - alarm po odejściu właściciela od laptopa w niechronionym obszarze (offline). Tak samo, jak poprzednio opcja unkown oznacza uruchomienie alarmu gdy komputer jest w trybie offline, a unsafe jeśli znajduje się w niechronionej strefie (brak adresu tego obszaru na liście w karcie Zone). Można też użyć obu opcji jednocześnie.
 • Battery Alarm - alarm po przekroczeniu określonego (w procentach) stanu naładowania baterii.
 • Disk Alarm - alarm w przypadku dużej ilości błędów logicznych i fizycznych na dysku.
 • Panic Alarm - emituje sygnał dźwiękowy odstraszający intruza (alarm E-mail musi być aktywny) patrz wideo
 • Health Alarm - uruchamia alarm dźwiękowy i wyświetla komunikat po przekroczeniu określonego czasu siedzenia przed komputerem (dla zdrowia)

2. Karta Email umożliwia wprowadzenie adresu, pod który zostanie wysłana wiadomość lub skopiowane dane (tylko Gmail).

Należy także określić tu zdarzenia, których dotyczyć ma powiadomienie:

 • Wyjęcie wtyczki zasilającej lub pendrive-a,
 • Opuszczenie strefy chronionej
 • Inne zdarzenia

Powiadamianie zostanie uaktywnione po zaznaczeniu opcji Enable email alert i potwierdzeniu prawności emaila i hasła.

3. Pod kartą Destruction mamy możliwość wskazania pięciu różnych folderów z poufnymi danymi (a nawet całych dysków), które mają zostać zniszczone podczas nieudanej próby logowania intruza. W systemach Windows funkcja ochrony hasłem konta użytkownika musi być aktywna.
Niszczarka obsługuje najpopularniejsze metody auto-destrukcji:

 • DoD 5220.22-M - amerykańska
 • UK HMG IS5 - brytyjska
 • GOST P50739-95 - rosyjska
 • Quick - szybka

4. Podobne czynności wykonujemy w przypadku chęci odzyskiwania danych zniszczonych po kradzieży laptopa. W karcie Recovery wprowadzamy foldery (lub dyski) z danymi, które mają zostać skopiowane na podany wcześniej adres email podczas nieudanych prób logowania intruza. W obu przypadkach wcześniej musimy włączyć w opcjach karty Lockout-> Configure blokadę konta użytkownika - patrz wideo lub poczytaj w pliku pomocy.

5. Karta Zone umożliwia zdefiniowanie strefy ochronnej, po opuszczeniu której wszczęty zostanie alarm.
Kliknij Add, aby dodać nową strefę. Można ich wprowadzić kilka. W polu place wpisz dowolną nazwę np. Dom, Praca, a w następnym polu bieżący adres IP.

Jeśli go nie znasz, kliknij na niebieskie łącze Show current IP address, a następnie potwierdź dwa razy przyciskiem OK. Komputer w tej strefie będzie chroniony, a poza nią wszczęty zostanie alarm. Możesz jeszcze dodać inne adresy IP np. w pracy, u kolegi itp.

6. Karta Sound - powala dostosować poszczególne dźwięki do swoich potrzeb. Obsługuje pliki dźwiękowe typu wave - o rozszerzeniu (.wav).

7. W ostatniej karcie Theft Response mamy możliwość dołączenia kilku zewnętrznych aplikacji, które mogą zostać uruchomione w przypadku kradzieży komputera. Stwarza to nieograniczone możliwości alarmowania i dodatkowe metody ochrony.

W miejscu publicznym najprościej połączyć laptop stalową linką z elementem stołu lub biurka, np. nogą. Opcjonalnie można wsunąć pendrive-a do gniazda i połączyć stalową linką z jakimś elementem stołu.

Po ustawieniu wszystkich opcji należy uzbroić system przez wciśnięcie kombinacji klawiszy Win+L. Również w przypadku odejścia właściciela od laptopa należy przedtem wcisnąć ten skrót. Gdy intruz wyjmie teraz pendrive-a z gniazda lub wtyczkę zasilania zostanie wszczęty alarm.

Przedstawiłem w wielkim skrócie te ważniejsze funkcje programu. Więcej szczegółów znajdziesz w pliku pomocy dołączonego do aplikacji i na stronie producenta.

UWAGA. Podczas instalacji program czeka na wprowadzenie w odpowiednie pole klucza rejestracyjnego, który w domowych zastosowaniach jest niewymagany. Nie przejmuj się, odczekaj chwilę i kontynuuj z pustym polem.

Przeczytaj też podobny artykuł [LocatePC]

Strona domowa
Licencja: freeware (do użytku domowego)
System: Windows 7/Vista/XP (sp2-sp3)
Pobierz: LAlarm.5.7.exe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails