LAlarm to innowacyjne podejście do ochrony przenośnego komputera - laptopa lub notebooka. Wszczyna alarm, gdy potencjalny złodziej spróbuje go ukraść (najczęściej w miejscu publicznym). A jeśli mu się to w jakiś sposób uda, wtedy chroniąc nasze poufne dane przed nieautoryzowanym wykorzystaniem automatycznie zniszczy je za pomocą wbudowanej niszczarki. Może też wysłać SMS-em alert na komórkę lub na adres e-mail. Ale to jeszcze nie wszystkie jego możliwości. Będzie uprzedzał nas o niskim stanie naładowania baterii, chroniąc tym samym nasze dane przed uszkodzeniem - w przypadku nagłego braku zasilania, a także przed ich utratą z powodu awarii dysku twardego.

1. Kluczowe metody alarmu:

- Theft Alarm - zapobieganie kradzieży w przypadku wyjęcia wtyczki zasilania lub pendrive-a z gniazda USB.
- Perimeter Alarm - alarm po wyjściu z laptopem poza chroniony obszar (brak połączenia internetowego, np. WiFi). Wybranie opcji unkown oznaczać będzie uruchomienie alarmu - gdy komputer jest w trybie offline, a unsafe - jeśli znajduje się w niechronionej strefie (brak adresu tego obszaru na liście w karcie Zone).
- Inattention Alarm - alarm po odejściu właściciela od laptopa w niechronionym obszarze (offline). Tak samo, jak poprzednio opcja unkown oznacza uruchomienie alarmu gdy komputer jest w trybie offline, a unsafe jeśli znajduje się w niechronionej strefie (brak adresu tego obszaru na liście w karcie Zone). Można też użyć obu opcji jednocześnie.
- Battery Alarm - alarm po przekroczeniu określonego (w procentach) stanu naładowania baterii.
- Disk Alarm - alarm w przypadku dużej ilości błędów logicznych i fizycznych na dysku.
- Panic Alarm - emituje sygnał dźwiękowy odstraszający intruza (alarm E-mail musi być aktywny) patrz wideo
- Health Alarm - uruchamia alarm dźwiękowy i wyświetla komunikat po przekroczeniu określonego czasu siedzenia przed komputerem (dla zdrowia)
2. Karta Email umożliwia wprowadzenie adresu, pod który zostanie wysłana wiadomość lub skopiowane dane (tylko Gmail).

- Wyjęcie wtyczki zasilającej lub pendrive-a,
- Opuszczenie strefy chronionej
- Inne zdarzenia
Powiadamianie zostanie uaktywnione po zaznaczeniu opcji Enable email alert i potwierdzeniu prawności emaila i hasła.
3. Pod kartą Destruction mamy możliwość wskazania pięciu różnych folderów z poufnymi danymi (a nawet całych dysków), które mają zostać zniszczone podczas nieudanej próby logowania intruza. W systemach Windows funkcja ochrony hasłem konta użytkownika musi być aktywna.
Niszczarka obsługuje najpopularniejsze metody auto-destrukcji:

Niszczarka obsługuje najpopularniejsze metody auto-destrukcji:

- DoD 5220.22-M - amerykańska
- UK HMG IS5 - brytyjska
- GOST P50739-95 - rosyjska
- Quick - szybka
4. Podobne czynności wykonujemy w przypadku chęci odzyskiwania danych zniszczonych po kradzieży laptopa. W karcie Recovery wprowadzamy foldery (lub dyski) z danymi, które mają zostać skopiowane na podany wcześniej adres email podczas nieudanych prób logowania intruza. W obu przypadkach wcześniej musimy włączyć w opcjach karty Lockout-> Configure blokadę konta użytkownika - patrz wideo lub poczytaj w pliku pomocy.
5. Karta Zone umożliwia zdefiniowanie strefy ochronnej, po opuszczeniu której wszczęty zostanie alarm.
Kliknij Add, aby dodać nową strefę. Można ich wprowadzić kilka. W polu place wpisz dowolną nazwę np. Dom, Praca, a w następnym polu bieżący adres IP.
Jeśli go nie znasz, kliknij na niebieskie łącze Show current IP address, a następnie potwierdź dwa razy przyciskiem OK. Komputer w tej strefie będzie chroniony, a poza nią wszczęty zostanie alarm. Możesz jeszcze dodać inne adresy IP np. w pracy, u kolegi itp.
Kliknij Add, aby dodać nową strefę. Można ich wprowadzić kilka. W polu place wpisz dowolną nazwę np. Dom, Praca, a w następnym polu bieżący adres IP.

6. Karta Sound - powala dostosować poszczególne dźwięki do swoich potrzeb. Obsługuje pliki dźwiękowe typu wave - o rozszerzeniu (.wav).
7. W ostatniej karcie Theft Response mamy możliwość dołączenia kilku zewnętrznych aplikacji, które mogą zostać uruchomione w przypadku kradzieży komputera. Stwarza to nieograniczone możliwości alarmowania i dodatkowe metody ochrony. W miejscu publicznym najprościej połączyć laptop stalową linką z elementem stołu lub biurka, np. nogą. Opcjonalnie można wsunąć pendrive-a do gniazda i połączyć stalową linką z jakimś elementem stołu.
Po ustawieniu wszystkich opcji należy uzbroić system przez wciśnięcie kombinacji klawiszy Win+L. Również w przypadku odejścia właściciela od laptopa należy przedtem wcisnąć ten skrót. Gdy intruz wyjmie teraz pendrive-a z gniazda lub wtyczkę zasilania zostanie wszczęty alarm.
Przedstawiłem w wielkim skrócie te ważniejsze funkcje programu. Więcej szczegółów znajdziesz w pliku pomocy dołączonego do aplikacji i na stronie producenta.

Przedstawiłem w wielkim skrócie te ważniejsze funkcje programu. Więcej szczegółów znajdziesz w pliku pomocy dołączonego do aplikacji i na stronie producenta.
UWAGA. Podczas instalacji program czeka na wprowadzenie w odpowiednie pole klucza rejestracyjnego, który w domowych zastosowaniach jest niewymagany. Nie przejmuj się, odczekaj chwilę i kontynuuj z pustym polem.
Przeczytaj też podobny artykuł [LocatePC]
Przeczytaj też podobny artykuł [LocatePC]
Strona domowa
Licencja: freeware (do użytku domowego)
System: Windows 7/Vista/XP (sp2-sp3)
Pobierz: LAlarm.5.7.exe
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.