28 marca 2010

USB Guardian - ochrona komputera przed zagrożeniami z nośników USB

Coraz częstszą przyczyną infekcji komputera są malware rozprzestrzeniane za pomocą wymiennych nośników USB (np. pendrive, pamięci flash), a dokładniej przez obsługę funkcji autouruchamiania - podobnie jak ma to miejsce na płytach CD/DVD. Nośniki te zawierają plik tekstowy autorun.inf w którym zapisane są instrukcje odpowiedzialne za automatyczne uruchamianie określonych programów. Niestety, bardzo często ten plik wykorzystywany jest również do uruchamiania wirusów, robaków i innego złośliwego oprogramowania.

USB Guardian pozwala bezpiecznie korzystać z komputera podczas kopiowania, przenoszenia lub udostępniania różnego rodzaju plików z przenośnych dysków USB, bez obawy o ewentualną infekcję wirusami, robakami i podobnymi zagrożeniami. W pierwszym etapie izoluje i blokuje dostęp do pliku autorun.inf udaremniając jego uruchomienie, nawet jeśli jest ukryty. Następnie analizuje odniesienia do wykonywalnych plików i zablokuje wszystkie, które zostałyby automatycznie uruchomione podczas normalnego podłączenia dysku do gniazda USB.


Nawet w przypadku ręcznej próby uruchomienia takich plików nie dopuści do tego i zawsze otrzymamy komunikat o błędzie. Mamy jednak możliwość ich kontrolowania. Jeśli plik jest nam nieznany i bardzo podejrzany to najlepiej będzie go przyciskiem Delete usunąć. W przypadku, gdy jest nam dobrze znany i wiemy co robi, to aby go uruchomić najpierw należy go odblokować przyciskiem Unlock.

W ustawieniach mamy możliwość automatycznego włączenia ochrony już podczas uruchamiania systemu Windows, otwarcia dysku w oknie zaraz po jego podłączeniu do gniazda USB oraz całkowitego wyłączenia obsługi autouruchamiania (Disable autorun). Jeśli jednak chcemy zachować autouruchmianie płyt CD/ DVD warto zaznaczyć opcję Keep CDROM autorun.

UWAGA! Podczas instalacji program proponuje dodatek do przeglądarek internetowych - pasek narzędziowy BestSecurityTips. Jeśli taki "gadżet" Cię nie interesuje - nie zapomnij odznaczyć tej opcji!
Strona domowa
Licencja: bezpłatna
System: Windows 7/ Vista/ XP/ 2K
Pobierz: usb-guardian1.2-.exe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails