27 lipca 2010

FluentNotepad - podręczny notatnik z interfejsem w stylu Office 2010

FluentNotepad beta2 to niewymagający instalacji prosty notatnik autorstwa SalvoG92 z atrakcyjnym interfejsem graficznym łudząco podobnym do Office 2010, albo WordPada Windows 7 - z tzw. wstążką (ang. Ribbon), czyli nowoczesnym paskiem narzędzi w kartach, z dużymi elementami graficznymi. Oferuje znacznie większe możliwości konfiguracyjne i zawiera więcej użytecznych funkcji, których brakuje w systemowym notatniku.
Przede wszystkim umożliwia pełną obsługę czcionek. Wyświetla je wszystkie w rozwijanej liście wraz z ich podglądem, rozmiarem i kształtem, co pozwala użyć w zwykłych notatkach zróżnicowanego tekstu.

Posiada także rzadko spotykaną w notatnikach możliwość formatowania tekstu oraz zmiany koloru, pogrubiania lub pochylania. A w razie potrzeby wszystkie zmiany dotyczące obróbki tekstu można łatwo, jednym ruchem przywrócić do domyślnych ustawień.
Nie brakuje w nim oczywiście podstawowych operacji na plikach takich jak: Nowy, Otwórz, Zapisz jako, Wydrukuj, obsługi schowka Wklej, Kopiuj, Wytnij, a także bardzo użytecznych komend Redo i Undo.

Niektóre funkcje nie są jeszcze w pełni aktywne i nie można np. napisać części zdania jednym krojem czcionki, a drugiej innym, ale jest to dopiero wersja rozwojowa, w wersji beta i na pewno w następnych wydaniach będą lepiej obsługiwane.

UWAGA! Do prawidłowej pracy notatnik wymaga najnowszego środowiska .NET Framework 4.0, a biblioteka Fluent.dll i główny plik FluentNotepad muszą znajdować się w tym samym folderze.

Strona domowa
Licencja: freeware
Wymagania: .NET Framework 4.0
System: Windows 7/Vista/XP
Pobierz: fluentnotepad_beta2.zip

2 komentarze:

  1. Hmm no nie wiem czy to stanowi alternatywę dla notatnika... Twórca jakby powielił inne programy wbudowane w środowisko Windows. Chcąc zrobić na szybko notatkę nikt nie zastanawia się nad czcionkami :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz rację. Bardziej chodzi tu o jego estetykę, niż możliwości konfiguracyjne. Interfejs wyglądem nawiązuje do innych narzędzi "Siódemki", co jest nie bez znaczenia dla wymagających użytkowników.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails