27 października 2008

SpeedFan - monitoruj temperatury ważnych podzespołów komputera

SpeedFan - to doskonale znany większości użytkowników komputerów program do monitorowania temperatur procesora, płyty głównej, twardych dysków oraz niektórych kart graficznych i zasilaczy. Z jego pomocą możesz zabezpieczyć się przed przegrzaniem procesora lub innego podzespołu, na bieżąco kontrolując temperaturę pokazywaną na wskaźniku w zasobniku systemowym. Ale nie tylko nadzoruje temperatury czy napięcia. Jak sama nazwa wskazuje, potrafi również regulować prędkość obrotową wentylatorów, najczęściej procesora, w zależności od jego temperatury. Mniej znaną opcją SpeedFan-a jest monitorowanie i analiza żywotności twardych dysków w oparciu o technologię S.M.A.R.T.

Konfiguracja
Zaraz po zainstalowaniu i uruchomieniu SpeedFan-a, kliknij przycisk "Configure" a następnie w zakładce Options i w polu Language ustaw język polski. Zastosuj ustawienia klikając na przycisk OK i ponownie kliknij, tym razem już przycisk Konfiguruj, przejdź do zakładki Opcje i zaznacz opcje Wielkość czcionki duża [1], Uruchom zminimalizowany [2] oraz Zminimalizuj przy uruchamianiu [3].

Przejdź do zakładki Temperatury i pousuwaj zaznaczenia z pozycji, których nie chcesz mieć widocznych w oknie głównym lub których temperatury są nie prawidłowe (mają wskazania minusowe). Klikając na pozycję na przykład Temp1, Local czy Remonte możesz dowolnie zmienić ich nazwy na bardziej rozpoznawalne. Podobnie zrób w zakładce Prędkości, zmień nazwę Speed01 i pousuwaj zaznaczenia z nieczynnych wentylatorów.

Tu także ustawisz temperaturę, która ma być widoczna w zasobniku systemowym (tray-u). Domyślnie, ustawiona jest temperatura płyty głównej (zwykle jest to Temp1). Najczęściej jednak chcemy, aby wyświetlana była to temperatura procesora. Kliknij wpis CPU [1] i zaznacz Pokaż w tray-u [2] i OK.

UWAGA! Aby SpeedFan na bieżąco monitorował temperatury i nie trzeba było każdorazowo, po restarcie komputera go uruchamiać, należy utworzyć skrót i skopiować do folderu Autostart.
Możesz to zrobić na dwa sposoby:

1. Uchwyć myszką utworzony na pulpicie skrót SpeedFan i nie puszczając, przeciągnij na menu Start, poczekaj na otwarcie menu i nadal nie puszczając, przeciągnij na "Wszystkie programy", po rozwinięciu menu, odszukaj folder Autostart i dopiero teraz upuść na niego.

2. Wejdź do C:\Documents and Settings\......\Menu Start\Programy\Autostart\ i skopiuj skrót SpeedFan (w miejscu kropek znajduje się Twoja nazwa profilu).

Ważne! Jeśli masz komputer z procesorem Intel Core lub Athlon64, do kontroli ich temperatur użyj programu CoreTemp 0.99.3.

Strona domowa
System: Windows 98/ME/NT/2000/2003/XP/Vista
Pobierz: SpeedFan v4.35

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails